Bevezető
A trendet a tengeren túlon “Smart Automation”-nek hívják, de nálunk az Ipar 4.0 elnevezés honosodott meg. Hogy mit is jelent ez? Nem könnyű pontos definíciót adni.
Az Ipar 1.0 a gépesítés korszaka volt, vagyis az első ipari forradalom, ezt követően kialakult a tömegtermelés (Ipar 2.0), majd néhány évvel ezelőtt az automatizáció (Ipar 3.0).
Az Ipar 4.0 arról szól, amikor az automatizált gépek és szenzorok kommunikálnak egymással és a mesterséges intelligencia technológiák segítségével automatikusan feldolgozzák az óriási adattömeget. Mindezt teszik azért, hogy hatékonyabban és nagyobb profittal lehessen terméket előállítani és részletesebb információt kapjanak a vezetők a döntéseikhez.
A gyártó cégeknél ez :
- vagy az emberi hibák kiküszöbölésére irányul (például rossz döntések elkerülése, hiányzó szakértelem pótlása és a selejtszám nullára csökkentése),
- vagy a gépektől és szenzorokból érkező adatok automatikus elemzésére és ezek alapján automatizált döntések meghozatalára.
- vagy az emberi hibák kiküszöbölésére irányul (például rossz döntések elkerülése, hiányzó szakértelem pótlása és a selejtszám nullára csökkentése),
Nyilvánvaló tehát, hogy a gépek irányából történő adatgyűjtés csupán egy része az automatizálásnak. Sok más helyről is kell gyűjtenünk az adatokat, azokat olyan mesterséges intelligencia technológiákkal kell elemeznünk, amik sokkal gyorsabban fejlődnek, mintsem a gépek gyártói le tudnák azt követni.
Ami talán még fontosabb: az Ipar 4.0 nem csak a gyártó cégeket érinti, hiszen a kereskedő és szolgáltató cégek számára is legalább akkora lehetőség van folyamataik automatizálásában és az adatok elemzésében. Gondoljunk csak az automatizált raktári rendszerekre, a pontosan célzott vevőszerzésre, vagy a hirdetések hatékonyságának
elemzésére. Minden eddigi ipari forradalom a lineáris skálán zajlott, azaz ahogyan 2 ló kétszer annyi tömegű kocsit tudott elhúzni, két gép is kétszer annyi terméket gyártott, mint egy.
A mostani, negyedik ipari forradalom sokak szerint magában hordozza az exponenciális növekedés lehetőségét, mivel az adat és információ mint erőforrások nem limitáltak.
A jövedelmi egyenlőtlenségtől az éghajlatváltozásig a technológia kulcsszerepet fog játszani a világunk előtt álló számos kihívás megoldásában. Az idei év feltörekvő technológiái bemutatják az emberi innováció gyors ütemét, és bepillantást engednek abba, hogy milyen lesz a fenntartható, befogadó jövő.
- Jeremy Jurgens, CTO World Economic Forum
Miből áll az Ipar 4.0
Ezek az innovációk áthidalják a fizikai és a digitális világot és lehetővé teszik az intelligens és autonóm rendszereket. A vállalkozások és az ellátási láncok már használják e fejlett technológiák egy részét, de az Ipar 4.0 teljes potenciálja akkor kel életre, ha együtt használják őket.
Az Ipar 4.0-ban a Big Data gyűjtése számos forrásból történik, a gyári berendezésektől és a tárgyak internete rendszereken át az időjárási és forgalmi (IoT) eszközöktől az ERP- és CRM – alkalmazásokig. A mesterséges intelligencián (AI) és a gépi tanuláson alapuló elemzések valós időben kerülnek alkalmazásra az adatokra – a betekintést pedig felhasználják a döntéshozatal és az automatizálás javítására az ellátási lánc kezelésének minden területén: ellátási lánc tervezés , logisztikai menedzsment, gyártás, K+F és tervezés, vállalati vagyonkezelés (EAM) és beszerzés.
Az Ipar 4.0 gerincét a horizontális és vertikális integráció adja. A horizontális integráció révén a folyamatok szorosan integrálódnak a „terepi szinten” – a termelési szinten, több gyártóüzemben és a teljes ellátási láncban. A vertikális integráció révén a szervezet minden rétege össze van kötve – és az adatok szabadon áramlanak a műhelyről a legfelső emeletre, majd vissza lefelé. Más szóval, a termelés szorosan integrálódik az olyan üzleti folyamatokba, mint a K+F, minőségbiztosítás, értékesítés és marketing, valamint más részlegek – az adat- és tudássilók kialakulása pedig a múlté.
A felhőalapú számítástechnika az Ipar 4.0 és a digitális átalakulás „nagy elősegítője”. A mai felhőtechnológia messze túlmutat a sebességen, a méretezhetőségen, a tároláson és a költséghatékonyságon. Ez biztosítja az alapot a legfejlettebb technológiákhoz – az AI-tól és a gépi tanulástól a tárgyak internetéig –, és lehetőséget ad a vállalkozásoknak az innovációra. Az Ipar 4.0 technológiákat tápláló adatok a felhőben találhatók, az Ipar 4.0 magját képező kiberfizikai rendszerek pedig a felhőt használják kommunikációra és koordinációra.
A kiterjesztett valóság , amely a digitális tartalmat valós környezetre fedi, az Ipar 4.0 alapkoncepciója. Az AR-rendszerrel az alkalmazottak okosszemüveget vagy mobileszközöket használnak a valós idejű IoT-adatok, digitalizált alkatrészek, javítási vagy összeszerelési utasítások, képzési tartalom és egyebek megjelenítésére, amikor egy fizikai dolgot – például egy berendezést vagy egy terméket – néznek meg. Az AR jelentős hatással van a karbantartásra, a szervizre és a minőségbiztosításra, valamint a technikusok képzésére és biztonságára.
A tárgyak internete (IoT) – pontosabban az ipari tárgyak internete – annyira központi helyet foglal el az Ipar 4.0-ban, hogy a két kifejezést gyakran felcserélhetően használják. Az Ipar 4.0-ban a legtöbb fizikai dolog – eszközök, robotok, gépek, berendezések, termékek – érzékelőket és RFID-címkéket használ, hogy valós idejű adatokat biztosítsanak állapotukról, teljesítményükről vagy elhelyezkedésükről. Ezzel a technológiával a vállalatok gördülékenyebb ellátási láncokat futtathatnak, gyorsan megtervezhetik és módosíthatják a termékeket, megelőzhetik a berendezések leállását, követhetik a fogyasztói preferenciákat, nyomon követhetik a termékeket és a készletet, és még sok mást.
Az additív gyártás vagy a 3D nyomtatás egy másik kulcsfontosságú technológia, amely az Ipar 4.0-t vezérli. A 3D nyomtatást eleinte gyors prototípus-készítő eszközként használták, de mára az alkalmazások szélesebb skáláját kínálja, a tömeges testreszabástól az elosztott gyártásig. A 3D nyomtatással például az alkatrészek és termékek tervezési fájlként virtuális készletekben tárolhatók, és igény szerint kinyomtathatók – csökkentve a szállítási távolságokat és a költségeket.
Az Ipar 4.0-val az autonóm robotok új generációja jelenik meg. A minimális emberi beavatkozással végzett feladatok elvégzésére programozott autonóm robotok mérete és funkciója igen változatos, a készletvizsgáló drónoktól a „pick and place” műveletekhez szükséges autonóm mobil robotokig. A legmodernebb szoftverekkel, mesterséges intelligenciával, szenzorokkal és gépi látással felszerelt robotok képesek nehéz és kényes feladatok elvégzésére – és képesek felismerni, elemezni és cselekedni a környezetükből kapott információkat.
A digitális iker egy valós gép, termék, folyamat vagy rendszer virtuális szimulációja az IoT-érzékelő adatain alapulóan. Az Ipar 4.0 ezen alapvető összetevője lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy jobban megértsék, elemezzék és javítsák az ipari rendszerek és termékek teljesítményét és karbantartását. Egy eszközkezelő például digitális iker segítségével azonosíthat egy adott hibás alkatrészt, előre jelezheti a lehetséges problémákat, és javíthatja az üzemidőt.
Az Ipar 4.0-ban a megnövekedett kapcsolat és a Big Data használatának köszönhetően a hatékony kiberbiztonság a legfontosabb. A Zero Trust architektúra és a gépi tanuláshoz és a blokklánchoz hasonló technológiák bevezetésével a vállalatok automatizálhatják a fenyegetések észlelését, megelőzését és reagálását – és minimálisra csökkenthetik az adatszivárgások és a gyártási késések kockázatát hálózataikon.